احکام کاشت ناخن و تاتو کردن لب و ابرو

احکام کاشت ناخن و تاتو کردن لب و ابرو

 

برخی از بانوان بخاطر نداشتن ناخن یا زیباتر شدن آن و... اقدام به کاشت ناخن میکنند که موجب اشکالاتی برای وضو یا غسلشان میشود. و مؤمن متشرع باید خواسته های خودش را در چارچوب شرع قرار دهد تا توفیقات الهی از او دریغ نشود.

 

احکام کاشت ناخن و تاتو کردن لب و ابرو

 

احکام کاشت ناخن و تاتو کردن لب و ابرو

 


آیت الله العظمی بهجت:

۱- شخصى که اصلاً ناخن ندارد و مى خواهد ناخن مصنوعى بکارد، آن ناخن جزو بدن او نمى شود، چون رشد و نموّ ندارد و از اوّل این کاشتن جایز نیست، چون اضطرار ندارد.


۲- در وضو و غسل اشکال پیدا مى شود و در داخل وقت نماز، ضایع نمودن امر واجب محسوب مى شود و قبل از وقت نماز هم خلاف احتیاط است؛ ولى اگر این کار را کرد و هنگام وضو یا غسل امکان بیرون آوردنِ آن نبود، باید در مسح و غسل عمل به جبیره کند.


آیت الله العظمی امام خامنه ای:


تاتو کردن ابرو براى زنان مانع ندارد، ولى اگر در نظر عرف زينت محسوب مى‌شود بايد از نامحرم بپوشانند.
جراحى زيبايى فى‏ نفسه اشکال ندارد. {و} کسى که عمل زيبايى روى بينى انجام داده پوشاندن آن واجب نيست.

کاشت ناخن فى نفسه اشکال ندارد و با فرض صدق زینت، باید از نامحرم پوشانده شود.
در صورت كاشت ناخن، براى وضو و غسل باید مانع ـ ولو با صرف هزینه ممكن ـ برطرف گردد و چنانچه می‌داند امكان برطرف‌کردن آن نیست و یا رفع آن با مشقّت غیر قابل تحمّل همراه بوده و یا ضرر قابل توجهى دارد، در وقت نماز باید وضو یا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به این كار كند و وضو و غسل‌هاى بعدى را باید به‌صورت جبیره انجام دهد(یعنى با دست مرطوب مانع را مسح نماید)؛ اما در صورتى که امکان برطرف کردن آن ـ ولو در روز‌های بعد ـ باشد و برطرف نكند، وضو و غسل جبیره باطل خواهد بود.

احکام کاشت ناخن و تاتو کردن لب و ابروآیت الله العظمی سیستانی:


{در تاتو کردن} غسل و وضو باطل هست و بنابراحتیاط واجب باید آنها را خارج سازید.آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:


کاشتن ناخن به صورتی که برای وضو و غسل نتوانند آن را بردارند اشکال دارد ولی چنانچه شخصی مرتکب این عمل شده باشد، در صورت امکان، ناخن مصنوعی را بردارد و وضو و غسل به نحو معمول انجام شود و در صورت عدم امکان برداشتن ناخن، با همان حال وضو و غسل به عنوان جبیره انجام شود و احتیاطاً تیمّم هم کند.


{تاتو کردن لب و ابرو} اگر مانع از رسيدن آب وضو و غسل به پوست نباشد، مانعي ندارد ولي چون آرايش محسوب مي‌شود لازم است از نامحرم پوشانده شود.آیت الله العظمی مکارم شیرازی:


کاشت ناخن مانع رسیدن آب به عضو می شود و وضو و غسل با آن باطل است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه