ازسرگیری رابطه مستقیم ایران و انگلیس بعد از 2 سال/ پرچم سفارت ایران دوباره در لندن برافراشته شد (+عکس)

ازسرگیری رابطه مستقیم ایران و انگلیس بعد از ۲ سال/ پرچم سفارت ایران دوباره در لندن برافراشته شد (+عکس)

ایران و انگلیس بعد از حدود ۲ سال به قطع روابط پایان دادند و رابطه مستقیم دیپلماتیک میان دو کشور ازسرگرفته شد.

به گزارش عصر ایران، سفارت ایران در شهر لندن نیز عصر روز پنجشنبه در مراسمی با عنوان رسمی “سفارت” فعالیت خود را از سرگرفت و پرچم ایران هم بر فراز ساختمان سفارت برافراشته شد.

قبل از این براساس توافق دو کشور، سفارت عمان در لندن مسؤولیت حفاظت از منافع ایران را برعهده داشت.

ساختمان سفارت ایران در لندن نیز به عنوان یکی از ساختمان های زیرمجموعه سفارت عمان به عنوان دفتر حفاظت از منافع ایران فعال بود اما این وضعیت هم اکنون به پایان رسیده است.

وزارت خارجه انگلیس هم با انتشار متنی در شبکه اجتماعی توئیتر، ازسرگیری روابط مستقیم دیپلماتیک تهران – لندن را تایید کرد.

همچنین تاکنون دو کشور در تهران و لندن، کاردار غیرمقیم داشتند که پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک آنها نیز به کاردار مقیم و ثابت تبدیل می شوند.

تا پیش از این با تعطیلی سفارت ایران و انگلیس در لندن و تهران، کشورهای عمان و سوئد مسؤولیت حفاظت از منافع ایران و انگلیس را برعهده داشتند.

در مراسم رسمی در محل سفارت ایران در منطقه کنزینگتون لندن، محمدحسن حبیب زاده کاردار غیرمقیم ایران و کاردار سفارت عمان در لندن و حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی رئیس مرکز اسلامی انگلیس بازگشایی سفارت ایران به طور رسمی اعلام شد.

سفارت انگلیس در تهران نیز که در ۲ سال اخیر به عنوان دفتر حفاظت از منافع انگلیس و زیرمجموعه سفارت سوئد در تهران فعالیت می کرد به زودی با عنوان سابق “سفارت انگلیس” کار خود را از سرمی گیرد.

در اواخر پاییز ۱۳۹۰ با حمله تعدادی از افراد معترض در تهران به سفارت انگلیس و اشغال کوتاه مدت ساختمان سفارت، این کشور تصمیم گرفت سفارت خود را تعطیل کند. دولت انگلیس همزمان ضمن تعطیل کردن سفارت ایران در لندن، دستور اخراج دیپلمات های ایرانی از انگلیس را صادر کرد.

با این حال، در چند ماه اخیر و به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در بهار گذشته، تهران و لندن با رایزنی های مستمر درباره ارتقای گام به گام روابط دیپلماتیک میان دو طرف به توافق رسیدند.

Sefarat[WwW.KamYab.IR]

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه