“جان کری” احتمال آتش بس غزه را از بین برد!

“جان کری” احتمال آتش بس غزه را از بین برد!

 

1-Jan keri[WwW.KamYab.IR]

روزنامه اسرائیلی هاآرتص طی گزارشی انتقادی از عملکرد جان کری برای برقراری آتش بس در غزه نوشت: کری ضداسرائیلی نیست؛ برعکس، دوست واقعی اسرائیل است. اما عملکرد وی در روزهای اخیر در مورد آتش بس غزه، تردیدهای جدی را در مورد قضاوت و درکش از اتفاقات منطقه ای ایجاد کرده است.

به گزارش کمیاب بین الملل فرارو به نقل از هاآرتص، کنفرانس خبری جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل و سامح شکری، وزیر خارجه مصر یکی از شرم آورترین رویدادها از زمان روی کار آمدن وی است. و البته طی یک سال و نیم اخیر اتفاقات دیگری نیز بوده است.

چند ساعت پیش از آغاز کنفرانس خبری، وزرای کابینه امنیتی اسرائیل متفقا پیش نویس برنامه آتش بس کری را رد کردند. کری درست مثل همیشه به گونه ای رفتار کرد که انگار از یک جهان دیگر آمده است. وی مدعی شد که هرگز به طور رسمی پیشنهاد آتش بس را به اسرائیل ارائه نکرده و این خبر را بازیگوشی رسانه های اسرائیل خواند و تاکید کرد که دفتر نتانیاهو این مسئله را روشن خواهد کرد.

اگر همین کافی نیست، باید بگوییم که کری مدعی شد پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات آتش بس صورت گرفته و با قیافه ای خشک و بی روح اعلام کرد عدم توافق با اسرائیل صرفا به الفاظ و کلمات مربوط می شود. مطمئنا واقعیت کاملا متفاوت بوده است. اگر طی روز جمعه اتفاقی هم افتاده باشد، آن بحران عمیق دیگری در اعتماد میان اعضای ارشد کابینه اسرائیل و وزیر امور خارجه آمریکا است.

پیش نویسی که کری روز جمعه به اسرائیل ارائه کرد موجب شگفتی وزرای کابینه شد، نه تنها به این خاطر که دقیقا برعکس آن چیزی بود که وی کمتر از ۲۴ ساعت قبل به آنها گفته بود، بلکه بیشتر به این خاطر که احتمالا به دست خالد مشعل نوشته شده بود. این پیش نویس تمام آنچه حماس آرزویش را داشت را در خود داشت.

این سند موقعیت حماس در نوار غزه را به رسمیت شناخته، وعده کمک میلیاردی را به این سازمان داده و هیچ گونه درخواستی برای برچیدن موشک ها، تونل ها یا دیگر تسلیحات سنگین در دسترس حماس را شامل نمی شد. این سند اسرائیل و حماس را در یک سطح قرار داده و اصلا به نظر نمی رسید که اولی، متحد اصلی آمریکا و دومی به زعم اسرائیل یک گروه تروریستی است که بخشی از قلمروی فلسطین را در یک کودتای نظامی تصرف کرده و هزاران موشک به سمت اسرائیل شلیک کرده است.

این روزنامه اسرائیلی در ادامه نوشت: صبح روز شنبه وزارت خارجه آمریکا عکس هایی از دیدار کری با وزرای خارجی قطر و ترکیه در پاریس منتشر کرد. هر سه خوشحال و سعادتمند به نظر می آمدند. پیش نویس وزیر خارجه آمریکا تندروترین و مشکل سازترین عناصر منطقه –قطر، ترکیه و حماس- را قدرت بخشیده و سیلی بر صورت پایگاه در حال شکل گیری مصر، اسرائیل، حکومت خودگردان فلسطین، اردن، عربستان و امارات که منافع مشترک بسیاری دارند، بود.

اصلا مشخص نیست که کری در زمان ارائه این پیش نویس چه فکری می کرد. اصلا مشخص نیست که در زمان شرکت در نشست پاریس چه در ذهن داشته است. این اقدام وی را تنها می توان سورئال دانست. کری به همراه وزرای خارجی از کشورهای مهم اروپا به استقبال قطر طرفدار حماس و ترکیه پیشتیبان این جنبش رفت و آنچه ممکن بود اسرائیل، مصر و حکومت خودگردان فلسطین برای گفتن داشته باشند را نادیده گرفت.

کری ضداسرائیلی نیست؛ برعکس، دوست واقعی اسرائیل است. اما عملکرد وی در روزهای اخیر در مورد آتش بس غزه، تردیدهای جدی را در مورد قضاوت و درکش از اتفاقات منطقه ای ایجاد کرده است. انگار وی وزیر خارجه قدرتمندترین کشور جهان نیست و تنها بیگانه ای است که در خاورمیانه از سفینه خود پیاده شده است.

جان کری اگر روز جمعه کاری هم کرده باشد، آن از بین بردن احتمال دستیابی به آتش بس در غزه است. کری به جای پیشبرد آتش بس، آن را پس زد. اگر این تلاش دیپلماتیک ناکام منجر به افزایش عملیات های اسرائیل در غزه شود، وزیر امور خارجه آمریکا یکی از کسانی است که مسئول ریخته شدن خون مردم است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه