راز دروغ عجیب دختر جوان در قتل آتشین نامزد

راز دروغ عجیب دختر جوان در قتل آتشین نامزد

 

« استخوان‌های پیدا شده در بیابان‌های اصفهان متعلق به حیوان است نه انسان». این نظریه پزشکی قانونی کافی بود تا راز دروغ عجیب دخترجوانی که مدعی بود برای فرار از ازدواج دست به قتل نامزدش زده است، فاش شود.

به گزارش کمیاب، این دختر حالا می‌گوید به‌دلیل مشکلاتی که داشته چنین سناریویی‌ را طراحی کرده تا به جرم قتل دستگیر و در نهایت قصاص شود.چند روز پیش وقتی دختر جوانی با مراجعه به پلیس آگاهی شهرستان مبارکه در استان اصفهان مدعی شد که ۳ ‌ماه پیش دست به قتل نامزدش زده و جسد او را در بیابان سوزانده است، تحقیقات مأموران درخصوص این پرونده شروع شد. تیمی از کارآگاهان همراه دختر جوان راهی بیابان‌ شدند و در محلی که دختر جوان اشاره کرده بود، استخوان‌های سوخته به همراه کفش‌های کتانی و وسایل سوخته‌ای پیدا کردند که به‌نظر می‌رسید متعلق به مقتول بوده است.

با کشف این شواهد، دختر جوان بازداشت شد و در بازجویی‌ها گفت: یک سال پیش با جوانی به نام فرید آشنا شدم و قرار بود با هم ازدواج کنیم اما مدتی بعد اختلافاتی بین ما به‌وجود آمد که باعث شد از ازدواج با او منصرف شوم. با این حال فرید اصرار داشت که با هم ازدواج کنیم و در نهایت مرا تهدید کرد که اگر تن به ازدواج با او ندهم، با توجه به اطلاعات خصوصی که از من دارد، آبرویم را می‌برد. من هم برای اینکه او را از سر راهم بردارم نقشه قتلش را کشیدم و با کشاندن وی به بیابان‌های اطراف شهر، او را با چاقو به قتل رساندم و سپس جسدش را با بنزین آتش زدم.

به‌دنبال اعترافات دختر جوان، وی بازداشت شد و تحقیقات کارآگاهان درخصوص این پرونده ادامه یافت. سرهنگ ستار خسروی، رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان که پیش‌تر خبر از دستگیری این دختر به جرم قتل داده بود، در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: دختر جوان سناریوی کاملی طراحی کرده بود. او از قبل، محلی را در بیابان شناسایی کرده بود که در آنجا مقداری استخوان سوخته وجود داشت. همچنین وجود وسایلی مانند کفش‌های کتانی و دیگر وسایل سوخته شده در این محل باعث شد که وی آنجا را به‌عنوان محل خیالی جنایت انتخاب کند.

ادعایی که دروغ بود

این دختر ۱۹ساله یک روز قبل از عید فطر با مراجعه به پلیس ادعایش را مطرح کرد و از همان زمان نیز بازداشت شد. در این مدت تحقیقات کارآگاهان برای شناسایی خانواده مقتول ادامه یافت و هرچند در ابتدا تصور می‌شد جوانی که متهم، ادعای کشتنش را مطرح کرده از مدتی قبل در اصفهان ناپدید شده بود اما در ادامه مشخص شدکه چنین فردی وجود ندارد. همین باعث شد که مأموران به ماجرا شک کنند تا اینکه نتیجه پزشکی قانونی، شک آنها را به یقین تبدیل کرد.

سرهنگ خسروی ادامه می‌دهد: سرانجام نتیجه آزمایش‌های انجام شده روی استخوان‌هایی که در بیابان کشف شده بود، از سوی پزشکی قانونی به پلیس اعلام شد. بررسی‌ها نشان می‌داد که تمامی استخوان‌ه�� متعلق به حیوان است نه انسان. به همین دلیل مأموران حدس زدند که دختر جوان دروغ می‌گوید و به بازجویی از او پرداختند.

براساس این گزارش، وقتی متهم دید که دستش رو شده به طراحی سناریوی دروغین جنایت اعتراف کرد و گفت: از مدتی قبل به‌خاطر مشکلاتی که در زندگی برایم به‌وجود آمده بود، افسرده بودم. تحمل آن وضعیت را نداشتم و تصمیم گرفتم کاری کنم که پلیس مرا به جرم قتل دستگیر کند و در نهایت به دار مجازات آویخته شوم. این بود که سناریوی یک قتل را طراحی کردم و با پیدا کردن محلی در بیابان و صحنه‌سازی، تصمیم گرفتم آنجا را به‌عنوان محل ارتکاب جنایت معرفی کنم تا اینکه پلیس رازم را فاش کرد. پس از اعترافات دختر جوان، پرونده قتل مختومه شد و برای تصمیم‌گیری نهایی در اختیار مرجع قضایی قرار گرفت.

دروغ گفتن به پلیس چه مجازاتی دارد؟

دروغ گفتن دختر جوان به پلیس درخصوص قتل نامزد خیالی‌اش، مأموران را به دردسر بزرگی انداخت و باعث شد آنها مدت‌ها درباره اظهارات او تحقیق کنند و حتی کار به انجام آزمایش روی استخوان‌های کشف شده کشید اما در نهایت معلوم شد همه‌‌چیز ساخته و پرداخته ذهن دختر جوان است. در چنین مواردی این سؤال مطرح می‌شود که آیا دروغ بزرگ دختر جوان جرم محسوب می‌شود یا نه؟ محمدرضا گیوگی، قاضی بازنشسته دادگستری در این‌باره می‌گوید: «طبق قانون، یک موضوع زمانی جرم تلقی می‌شود که برایش مجازاتی درنظر گرفته شده باشد.

در این پرونده دختر جوان به مأموران پلیس دروغ گفته و برای این اقدام در قانون مجازاتی درنظر گرفته نشده است. هرچند این دختر با این کارش تخلف کرده است اما این کار جرم نیست». وی ادامه می‌دهد: «ممکن است دروغ دختر جوان موجب تشویش اذهان عمومی یا اخلال در نظم جامعه شده باشد. اگر این اقدام به این شکل تفسیر شود اقدام دختر جوان جرم تلقی می‌شود و عنوان اتهامی آن تشویش اذهان عمومی است.»

با وجود این محمدسلطان همتیار، قاضی دیوان عالی کشور حتی موضوع تشویش اذهان عمومی را نیز رد می‌کند. او معتقد است دروغ دختر جوان به ضرر خودش تمام‌شده و با این کارش یک‌ماه را در زندان گذرانده است اما کارش جرم محسوب نمی‌شود و حتی شامل تشویش اذهان عمومی هم نمی‌شود. او می‌گوید: «فقط می‌توان گفت این دختر اقرار غیرواقع کرده است اما جرمی رخ نداده است.»

وی ادامه می‌دهد: «البته اگر به این ماجرا سختگیرانه نگاه شود حاکم شرع می‌تواند اقدامی برای تادیب دختر جوان درنظر بگیرد. با این حال باز هم تأکید می‌کنم که چنین چیزی در قانون وجود ندارد.» با توجه به این اظهارات به‌نظر می‌رسد برای برخورد با چنین مواردی که ممکن است مدت‌ها وقت پلیس و دستگاه‌ قضایی را بگیرد و حتی آنها را به دردسر بیندازد، خلأ قانونی وجود دارد تا با مجازات خاطیان، از بروز چنین مواردی جلوگیری شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه