زیباکلام:حذف نام توفیقی نهایت کم لطفی با جامعه دانشگاهی بود

زیباکلام:حذف نام توفیقی نهایت کم لطفی با جامعه دانشگاهی بود

1-Ziba kalam[WwW.KamYab.Ir]

زیباکلام:حذف نام توفیقی نهایت کم لطفی با جامعه دانشگاهی بود

صادق زیباکلام در آرمان نوشت:

حذف نام دکتر جعفرتوفیقی از فهرست وزرای پیشنهادی درست در آخرین ساعاتی که رئیس‌جمهور در شرف ارسال نام وزرای باقیمانده به مجلس بود، هم باعث شگفتی زیادی شد و هم در عین حال باعث و دلخوری گروه کثیری از دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های کشور.

هفته پیش که آقای روحانی به دانشگاه تهران آمده بودند، دانشجویان برای دکتر توفیقی ابراز احساسات کردند. گلایه دانشگاهیان از تصمیم دقیقه ۹۰ آقای روحانی کاملا قابل درک است. دکتر توفیقی ظرف دوماه گذشته کمر راست کرده و تلاش ویژه‌ای داشتند بسیاری از دانشجویانی را که ظرف چهار سال گذشته به دلیل اتهاماتی«ستاره‌دار» شده و محروم از تحصیل بودند را مجددا به دانشگاه‌ها باز‌گرداند.

به موازات آن، ایشان در همین مدت کوتاه خیلی جدی پیگیر بازگرداندن اساتیدی برآمده بودند که آنها هم به واسطه برخی حوادث انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ اجبارا بازنشسته شده یا به اشکال دیگری ممنوع‌التدریس شده بودند. یکی از جاهایی که در فاصله ۸۸ تا ۹۲ مورد توجه زیادی شده باشد، دانشگاه‌ها بودند. کسر قابل توجهی دانشجو بعد از حوادث ۲۲ خرداد ۸۸ با مشکل ادامه تحصیل مواجه شدند.

ایضا خیلی از دانشجویان که در آزمون فوق‌لیسانس و دکترا پذیرفته شده بودند، با مشکل گزینش روبه‌رو شده وبرخی نهادها موافق ثبت‌نام آنها نبودند. همین وضعیت درخصوص داوطلبین استخدام در دانشگاه‌ها به‌عنوان هیات علمی به‌وجود آمده بود. تشکل‌های مستقل دانشجویی و اساسا جنبش دانشجویی از سیاست‌های چهار سال اخیر اصولگرایان در دانشگاه‌ها آسیب دیدند.

عملا تشکل‌های مستقل دانشجویی یا به کل منحل شدند و یا اجازه و امکان فعالیتشان در برخی از دانشگاه‌ها به صفر رسیده بود. آمدن دکتر توفیقی نوری بود در انتهای تونل که فضای دانشگاه‌ها تغییر پیدا خواهد کرد و فضای چهارسال گذشته به‌تدریج کنار خواهد رفت. امیدواری دیگری که آمدن دکتر توفیقی در میان دانشگاهیان ایجاد کرده بود، مساله مهم استقلال دانشگاه‌ها بود.

ظرف چهارسال اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم اصولگرایان عملا استقلال دانشگاه‌ها را به صفر رسانیده بودند. حتی اختیار اتخاذ ابتدایی‌ترین تصمیمات و اعمال سیاست‌ها هم از دانشگاه‌ها گرفته شده بود. دانشگاهیان امیدوار بودند

که با تکیه دکتر توفیقی بر کرسی وزارت علوم، سیاست‌های غیر ضابطه‌مند چهارسال گذشته از جانب برخی اصولگرایان که عرصه را برای فعالیت‌ها در حوزه‌های علوم انسانی تنگ نموده بود، کنار گذاشته شود. اینکه جلوی آمدن دکتر توفیقی را گرفتند، نهایت کم‌لطفی به دانشگاه‌ها و دانشگاهیان بود.

اما امیدواریم که اولا شاهد حضور دکتر توفیقی در وزارت علوم همچنان باشیم، ثانیا اینکه دکتر فرجی‌دانا و مجموعه دولت آقای روحانی همان گام‌های دکتر توفیقی را ادامه دهند و اجازه ندهند تا فضای گذشته بر دانشگاه‌ها تداوم یابد./آرمان

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه