سزارین یا طبیعی، کدام بهتر است؟

سزارین یا طبیعی، کدام بهتر است؟

 

1-Sezareyan[Fun.KamyabOnline.com]

 

 

دکتر صارمی که برای نخستین بار رشته نازایی را در کشور ایجاد کرده، نازایی را این چنین معنا کرد تمام موجودات دنیا برای تداوم نسل خود به تولید مثل وابسته هستند و این یک امر غریزی است زیرا ایشان بدین گونه، احساس جاودانگی می کند.

نازایی خطرناک‌تر از سرطان است

انسان ها نیز همانند تمامی جانداران این پتانسیل را در درون خود احساس می‌کنند و هر زوجی معتقد است قطعاً پس از ازدواج بچه دار خواهند شد و هیچ گاه به بچه دار نشدن فکر نمی کنند اما همین زوج اگر یک سال از زمانی که تلاش های خود برای تولید نسل را آغاز کرده، بگذرد و در این را موفق نشود دچار استرس و ناراحتی خواهد شد زیرا این امر نشان دهنده مشکلی است که در زنان آن را نازایی و در مردان ناباروری می گویند.

این فوق تخصص نازایی که بر اساس گفته های خود ریاست تنها بیمارستان زادگاهش دره گز نخستین شغل رسمی و دولتی او و عضویت در هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران آخرین آن بوده در ادامه و در پاسخ به این سؤال که علت اصلی نازایی در ایران کدامیک از زوجین هستند، عنوان کرد: با مراجعه به آمار بیماران خودم در بیمارستان فوق تخصصی زنان و زایمان صارم باید بگویم که ۶۰ درصد موارد مردان و در ۴۰ درصد باقی مانده مشکلات زنانه عامل جلوگیری از ازدیاد نسل است.

البته باید این را هم متذکر شوم که بین خانم های ایرانی بیماری های عفونتی و مقاربتی تاکنون ندیده‌ام که این ناشی از وضعیت مذهبی جامعه است. اما متأسفانه بیماری سل که مخرب لوله های رحم است به ویژه در بین زنان مناطق غرب کشور به شدت رایج بوده و علت اصلی نازایی زنان این بخش از کشورمان است.

مؤسس بیمارستان فوق تخصصی زنان صارم که برای نخستین بار از اصطلاح خط سوم درمان در کشور استفاده کرده در توضیح این اصطلاح نیز گفت : بهداشت و درمان جامعه معضلی است که متاسفانه به درستی با آن برخورد نشده است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسؤول بهداشت و درمان کشور است، اما تنها امکان این وزارتخانه بودجه ای است که دولت به آن اختصاص می دهد و بیشتر از این کاری نمی تواند انجام دهد.

البته اداره بیمارستان های دانشگاهی و دولتی هم در همین مجموعه قرار می گیرد. ظرفیت این بیمارستان ها محدود بوده و به خاطر پایین بودن بودجه تمامی بیماران نمی توانند از سرویس آن استفاده کنند بر همین اساس برای رسیدگی به تعداد بیش تری از مراجعان یا سرویس دهی ناقص انجام می گیرد و یا بیمار برای جراحی ساده باید گاهی تا سه ماه در نوبت انتظار قرار گیرد و بر اساس گفته‌های مسؤولان وزارت بهداشت هزینه تخت های بیمارستان های دولتی از خصوصی بیش تر و بازدهی آن ها کمتر است.

من این نوع درمان که از سوی بخش دولتی صورت می گیرد را خط یک می دانم. در خط دوم درمان، تعدادی پزشک دور هم جمع شده و سرمایه گذاری کرده و با نیت کسب سود و درآمد ایجاد یک شرکت تجاری به ساخت بیمارستان اقدام می کنند.

در این نوع درمان حرمت پزشک کنار رفته و ارزش بیمار بر اساس پول وی سنجیده می شود که البته در فرهنگ ما قابل قبول نیست. اما آن چه من راه سوم یا خط سوم یا خط سوم درمان عنوان می کنم امری است که ۳۰ سال درباره آن فکر کرده ام. به نظر من سرمایه هر پزشک علم و مغزش است و نیازی به پول و ساختمان و تابع قانون تجارت شدن ندارد.

مردم پول خرج کرده اند تا یکی مانند من پزشک شود، پس تا پایان راه حضور دارند من این خط سوم را بر همین اساس خط مردمی نامگذاری کرده ام. اعتقاد دارم بیمارستان ها باید از طریق مردم و به ویژه خیرین حمایت شوند و میزان پولی که از طریق این افراد به سیستم درمانی کشور تزریق می شود، باید از مالیات شان کسر شود.

دکتر صارمی که مدرک خود را از اتریش اخذ کرده در ادامه دلیل دیگر تلاش برای ایجاد خط سوم درمان در کشور را این چنین عنوان کرد: من برای شما می توانم ثابت کنم که خطر ناباروری از بیماری سرطان هم بدتر است. دلیل این ادعای من عوارض جانبی این امر است. در سرطان تنها یک خانواده، آن هم پس از مرگ فرد و در یک دوره زمانی خاص و نه همیشگی ضرر می بیند و البته بدلیل آمادگی خانواده برای فرارسیدن مصیبت، فاجعه کمتر است.

اما در ناباروری امکان نابودی کامل یک خانواده در حالی وجود دارد که سایه سنگینی هم برای همیشه بر خانواده های هر دو زوج ایجاد شده و آنها هم با مشکلات گوناگون اجتماعی در حالی روبرو خواهند بود که قصد دارند سال های سال زندگی کرده و از بطن آنها خانواده ها دیگری ایجاد شود. بر همین اساس تلاش دارم به مسؤولان بفهمانم که ناباروی بیماری لوکس نیست بلکه یک عازضه جدی است که جامعه را با مشکل مواجه می کند.

یک زوج، واحد اجتماعی هستند که اگر دچار مشکل شوند جامعه ای دچار مشکل می‌شود. متأسفانه هزینه های درمان ناباروری بسیار بالا است و هیچ گونه کمکی به این بیماران ارایه نمی شود. بیمه های کشور نیز نازایی را به عنوان بیماری قبول ندارند و بیماران را تحت پوشش قرار نمی‌دهند و این در حالی است که از نظر من این مسأله حتی از سرطان هم خطرش برای جامعه بیش تر است.

این فوق تخصص زنان که بازسازی تنها بیمارستان زادگاهش دره گز، فعالیت در بین کپر نشین های بوشهر، خدمت رسانی به مصدومان انقلاب در بیمارستان شهدای تجریش و آموزش و درمان در بیمارستان شریعتی را از جمله افتخارات خود می داند در پاسخ به سؤالی درباره تاٌثیر زندگی شهری و آلودگی هوا بر گسترش نازایی گفت : تمدن و پیشرفت هرچند دارای اثرات مثبتی بوده، اما تأثیرات منفی بسیاری را هم بر جای گذاشته است که خرابی طبیعت و تغییرات ژنتیکی موجودات زنده از آن جمله است.

بر همین اساس تمام معضلات مهم شهرنشینی همانند آلودگی هوا، آلودگی صوتی، غذاهایی که کامل نیستند و ما آن ها را با نام غربی فست فود می‌شناسیم، همگی اختلالات هورمونی ایجاد کرده و باعث بروز مشکل در سیستم بدن می شوند.

میزان آلودگی هوا و تاثیرات آن بر گسترش ناباروری مورد بررسی قرار گرفته است و ثابت شده که سرب هوا باعث مشکلاتی در توانایی بارور سازی مردان می گردد. از سوی دیگر آلودگی صوتی، امواج و استرس عامل مهمی در نازاییزنان است و تمدن که خیلی‌ها به آن فخر فروخته و به آن می بالند باعث جلوگیری از تدوام نسل شده است. پس آلودگی هوا قدرت باروری را پایین می آورد. آلودگی صوتی استرس زا است و باعث کاهش زایمان می شود.

برای رفع این معضلات هم توصیه من به مادران باردار و البته مردانی که می خواهند دارای فرزند شوند این است که سعی کنند از آلودگی های صوتی، هوا، سرب و…. فاصله گرفته و پرهیز کنند زیرا از همان بدو ساخته شدن و تشکیل نطفه و تقسیم سلولی، نخست روح پرعظمت جنین به محیطی آرام و به دور از تشنج، نزاع و آلودگی نیاز دارد.

این فوق تخصص نازایی که نخستین مرکز نازایی ایران را در سال ۶۴ در بیمارستان شریعتی تهران دایر کرده بود و اکنون نیز مدیریت تخصصی‌ترین مرکز نازایی ایران یعنی بیمارستان صارم را بر عهده دارد.

در پاسخ به سؤال که کدام روش زایمان از دیدگاه شما برتر است، عنوان کرد : اگر قصد پرداختن به معایب و محاسن تمام روش ها و انواع زایمان را نداشته باشم، باید بگویم که زایمان طبیعی بهترین راه است هر چند که به دلایل گوناگون بیشتر زنان باردار خواهان سزارین هستند، که در این باره باید بگوییم که هرچند مشهور شده که سزارین برای هر دو گروه پزشکان و مادران باردار راحت است اما در همین روش اگر مادر به هوش نیاید و یا دچار خونریزی شود و یا بچه با مشکل روبرو شود کل مسأله زیر سؤال می رود و به همین منظور باید تلاش شود تا مادران از خطرات سزارین آگاه شوند.

البته در حال حاضر روش های نوینی هم برای زایمان بدون درد در دنیا ابداع شده است. برای مثال روشی که در آن با استفاده ازبی حسی نخاعی و گاز خنده، مادرباردار می تواند یک زایمان طبیعی بدون درد و حتی بدون جیغ زدن را تجربه کند.

اما باز هم می گویم بدان دلیل که حاملگی یک جریان طبیعی و فیزیولوژیک در حیات و زیست یک زن است، بهتر است زایمان به روش طبیعی صورت گیرد. صارمی سپس بایدها و نبایدهای لازم برای یک زن باردار را، این گونه عنوان کرد : اگر خانمی قبل از باردار شدن چهار مشاوره را انجام دهد، بسیاری از مسایل روشن و قابل پیشگیری است.

این چهار مشاوره عبارتند از: مشاوره با یک روانشناس، یک متخصص اطفال، یک پزشک زنان و سرانجام در صورت داشتن نسبت خانوادگی زوجین مشاوره با متخصص ژنتیک.اما چنان که زن بدون مشاوره باردار شد، نخستین قدم، مراجعه به متخصص است.

بعد از اجرای این مراحل نخستین توصیه به مادر این جمله است : زندگی طبیعی ات را ادامه بده! مادر نباید اصلاً نگران این باشد که آیا غذا به اندازه کافی به جنین می رسد یا نه!خداوند به زن موهبتی را بخشیده که جنین می تواند از طریق جفت، یون های لازم برای رشد را دریافت کند و در صورت نیاز، پزشک معالج چنانچه مادر باردار مثلاً به آهن نیاز داشته باشد، حتماً تجویز می کند.

اساساً طی سه ماهه نخست بارداری، تغذیه مادر به دلیل تهوع و گاه استفراغ چندان منظم نیست، وانگهی اندازه جنین در این زمان به ندرت از پنج سانتی متر تجاوز می کند، بنابراین کافی است مایعات به روال عادی خود به بدن مادر برسد. همچنین دیگر موردی که بهتر است انجام شود معاینات دوره ای توسط پزشک است.

در تمام طول دوران بارداری یعنی ۹ ماه کار پزشک فقط نظارت کردن و نه دخالت کردن است. به عبارتی او مواظب است که همه چیز قابل کنترل باشد. در مورد خوراک مادر باردار نیز صرف نظر از اینکه مادر باید رژیم متناسب با وضعیت خودداشته باشد، اما توصیه این است که بگذارید مادر باردار هرچه می خواهد و دوست دارد بخورد! و در یک کلام باید گفت نباید حاملگی و بچه دار شدن را آنقدر پیچیده کرد.

این فوق تخصص نازایی در پایان این گفت و گو، درباره وضعیت وزنی مادران به هنگام بارداری گفت : داشتن اضافه وزن، زایمان را سخت می کند. حال اگر خانم باردار زیرنظر پزشک است، باید هر ماه یک کیلو و نه بیشتر اضافه کند.

پرهیز از خوردن غذاهای موسوم به فست فود که فاقد یون ها و املاح لازم برای رشد جنین است و مصرف تمام گروه های غذایی در محیطی آرام بهترین توصیه به مادران باردار است.

راه تندرستی و تغذیه سالم، مستلزم بازگشت به غذای سنتی کشور است. موضوع دیگر هم عدم تحرک زنان باردار است که توصیه می کنم مادران باردار دست کم روزی یک ساعت پیاده روی کنند. اصولاً ورزش در دوران بارداری سبب تقویت عضلات می شود و با این وجود، فعالیت های سخت و پرانرژی اصلاً توصیه نمی شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه