میوه های لوکس و عجیب در شمال تهران + تصاویر

میوه های لوکس و عجیب در شمال تهران + تصاویر


میوه های لوکس و عجیب

به تازگی میوه هایی با شکل و شمایل عجیب و غریب وارد بازار شده اند که به دلیل بالا بودن قیمتشان به میوه های لوکس معروف شده اند و زادگاه اصلی‌شان کشورهای آسیای جنوب‌شرقی و آفریقایی است.

بازدید : 2513 نفر

 شاید شما هم در بازار، میوه‌های لوکسی را دیده باشید که نه تنها اسمشان را هم نشنیده‌اید، بلکه قیافه‌شان هم برایتان عجیب است.میوه های جذابی که به راحتی قابل دسترسی نیستند و تنها قشر خاصی از مردم  قادر به خرید آنها می باشند, چرا که قیمت بالایی دارند و بیشتر در مناطق شمال شهر تهران دیده می شوند.

 چند وقتی بود با گران شدن دلار خبری از میوه های عجیب و غریب در بازار نبود علاوه بر این دولت هم واردات این نوع میوه ها را ممنوع اعلام کرده بود, البته هنوز هم وزارت جهادکشاورزی به عنوان متولی تعیین سیاست‌های این حوزه، همچنان اعلام می‌کند که واردات میوه‌های لوکس ممنوع است، اما این میوه‌ها باز مجددا به پیشخوان برخی مغازه‌های لوکس، برگشته‌اند و البته برخی مردم نیز، مشتریان پر و پا قرص آنها هستند.

تنوع این میوه‌ها و توزیع آنها در بازار به گونه‌ای است که در مغازه‌های مرکز شهر نیز برخی از اقلام آنها را می‌توان دید، میوه‌هایی که البته به دلیل گران بودن قیمتشان، برخی از مردم حتی فرصت یک بار چشیدن طعم آن را نیز ندارند و حتی برخی نام آنها را نیز نمی‌دانند. در این راستا، به نظر می‌رسد که دوباره جذابیت برای فروشندگان این میوه‎‌ها در بازار به وجود آمده است که آنها به سمت خرید این میوه‌ها و فروش آنها در بازار رفته‌اند.

البته دامنه میوه‌های لوکس در بازار تنها به این میوه‌های با اسم‌های عجیب و غریب ختم نمی‌شود، بلکه برخی از میوه‌هایی که فصل‌شان تمام شده، همچنان در بازار عرضه می‌شوند، اما شکل و شمایل بسیار لوکس و جذاب و در عین حال قیمت بالایی دارند.

در این میان، نارنگی خارجی به قیمت 6 تا 8 هزار تومان عرضه می‌شود و هر کیلوگرم گلابی خارجی رنگ و لعاب‌دار هم به قیمت هر کیلوگرم 20 هزار تومان در برخی مغازه‌های سطح شهر عرضه می‌شود.

اما حال و روز این میوه‌ها، اندکی با میوه‌های لوکسی که تلفظ نامشان چندان ساده هم نیست، فرق می‌کند، چراکه آن چیزی که به عنوان میوه‌های لوکس در بازار عرضه می‌شود، نه تنه�� قیمت بالایی دارد، بلکه به صورت دانه‌ای فروخته می‌شود و نه فروشندگان به میزان بالایی از این میوه در اختیار دارند که کیلویی بفروشند و نه قدرت خرید مردم به خرید یک کیلو میوه به قیمت حدود 35 تا 60 هزار تومان، قد می‌دهد.

بررسی‎‌های میدانی مهر در برخی میوه‌فروشی‌های شمال شهر تهران نشانگر این است که آواکادو، مانگوستین، درایان، میوه ستاره‌ای و میوه کاکتوس با قیمت بسیار بالایی عرضه می‌شود.قیمت هر دانه آواکادو 5 هزار تومان تا 7 هزار تومان، مانگوستین دانه ای 10 تا 15 هزار تومان بسته به اندازه آن، میوه ستاره ای دانه ای 4 تا 5 هزار تومان عرضه می‌شود.

فروشندگان نیز که حاضر نیستند اطلاعات زیادی به خریداران غیر آشنای خود بدهند، در این مورد می گویند که مردم تقاضای این چنین میوه هایی را دارند و آنها نیز به راحتی از طریق افراد آشنای صنف خود و نیز بازار میوه بزرگ تهران آن را تامین می کنند.

یکی از این فروشندگان به خبرنگار مهر می گوید: معمولا میوه های خارجی مشتریان خاص خود را دارند و ما نیز می دانیم که باید به چه اندازه از چه میوه ای برای فروش به مغازه بیاوریم، البته سفارش پذیری هم در این مورد از مشتریان صورت می گیرد و بنا به سفارش مشتری، میوه های خیلی خاص را هم می آوریم.

او می افزاید: البته فروشندگان عمده این میوه ها هم خاص و مشخص هستند و بنابراین واردات به صورت انحصاری به دست عده ای است که آنها نیز قیمت را هر طور که دلشان بخواهد تعیین می کنند، ما نیز حدود 10 تا 20 درصد سود از فروش این میوه ها نصیبمان می شود، اما به هرحال سود اصلی به جیب واردکننده می رود.

به هرحال دوباره میوه‌های لوکس در بازار خودنمایی می کند و در این میان بیم آن می رود که دلارهای کشور به سمت واردات این میوه‌های برود که سودهای کلان آن تنها در جیب عده‌ای واردکننده می‌رود.

تعدادی از میوه های لوکس موجود در بازار را به همراه عکس آنها معرفی می کنیم.

 

Lychee لیچی

زادگاه اصلی این میوه جنوب چین و جنوب هند و تایوان است.

میوه عجیب لیچی

 

Kumqut کامکوات

زادگاه اصلی این میوه چین است.

 میوه های لوکس مثل کامکوات

 

Mangosteen مانگوستین

زادگاه اصلی این میوه اندونزی است. 

 میوه های عجیب مثل مانگوستین

 

Durian دوریان

زادگاه اصلی این میوه برونئی و اندونزی و مالزی است.

 میوه ی لوکسی به نام دوریان

 

Star fruit میوه ستاره

این میوه در هند و سریلانکا و اندونزی می‌روید.

 میوه ای جدید به نام ستاره

 

Jackfruit جاک فروت یا جاکویرا

این میوه در جنوب و غرب هند و سریلانکا و فیلیپین و بنگلادش می‌روید.

 جاک فروت نام یک میوه جدید

 

Passion Fruit پاشن فروت

زادگاه اصلی این میوه آمریکای جنوبی و هند و نیوزلند است.

پاشن فروت میوه ای جدید و عجیب

این مطلب مفید بود ؟ پسندیدم 13 نپسندیدم 5
میوه های لوکس و عجیب در شمال تهران + تصاویر 3.6/5 18
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه