پراید بفروشید، خودروی خارجی بخرید !

به گزارش بولتن نیوز به نقل از تسنیم ، پراید ۱۷ ، ۱۸ ،۱۹، ،۲۰ ، ۲۲ …میلیون . باورمان نمی‌شد روزی پراید را به قیمت بروزترین خودروهای جهان بخریم . پرایدی که تا سال گذشته ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان زیر قیمت کارخانه در بازار آزاد خرید و فروش می‌شد امروز شده معیار و مبنای قیمت خودرو در بازار .

سر هر کوی برزن و در هر جمع بالای یک نفر ! که بنشینی قیمت پراید شده نقل محفلشان . چه داستانی شده این بازار مکاره خودرو . بحث فقط پراید نیست. این روزها خودرو جای مسکن و طلا و ارز را گرفته . هر چند مسکن و طلا و سکه و ارز هنوز هم از تب و تاب نیفتاده‌اند و جولان می‌دهند. در این بازار مکاره تنهاحقوق مصرف‌کنندگان است که به فراموشی سپرده شده و کسی از آن یادی نمی کند.

Peraid[WwW.Kamyab.IR]

گویی اصلا مصرف کننده در این اقتصاد هیچ سهم و نقشی جز پذیرفتن خواست تولید کننده و توزیع کننده ندارد.مصرف کننده ایرانی با شرایط جدید مجبورست خودرویی همچون پراید که دیگر حتی در کلاسهای مختلف خودرو دنیا جای ندارد و حاضر نیستند جانشان را در این خودرو به خطر بیندازند در ایران هم قیمت بروز ترین خودروهای جهان بفروش می رسد.

پراید که پیش از این با قیمتی حدود ۱۱ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شد هم اکنون با جهش قیمتی و البته بدون هیچ ضابطه‌ منطقی به مرز ۲۰ میلیون تومان رسیده ، به هرحال بد نیست با بررسی وضعیت درآمدی خانواده‌ها در سایر کشورها و مقایسه آن با کشور خودمان ضمن ارزیابی میزان تلاش شرکت‌های خودروساز در ایجاد رضایت‌مندی تمام خریداران؛ ببینم با پول پراید ۲۰ میلیونی که در حال حاضر عجیب در بازار ایران جولان می دهد چه خودروهایی می توانستیم بخریم.

مقایسه قیمت و ویژگیها و آپشن‌های فقط تعداد اندکی از خودروهای خارجی با آنچه ما در کشورمان به عنوان خودرو دست مصرف کنندگانمان می دهیم خالی از لطف نیست.

هیوندای سانتافه در کلاس خودروهای اس یو وی(شاسی بلند) ، لوکس و با بروزترین سیستم سوخت رسانی و امتیازات بسیار دیگر در اروپا با قیمتی معادل ۲۰ هزار و ۹۹۵ دلار عرضه می شود که بر مبنای ارز مبادله ای حدود ۵۰ میلیون تومان می شود .اگر میزان حقوق دریافتی افراد را ملاک مقایسه قرار دهیم در بدترین شرایط و برای ضعیف ترین قشر جامعه و کسانی که کمترین میزان حقوق را دریافت می کنند معادل ۶ تا ۸ ماه حقوق دریافتی مصرف کنندگان اروپایی. همین خودرو در کشور خودمان در شرایط موجود حداقل با قیمتی معدل ۱۸۰ میلیون تومان یعنی معادل ۱۸۰ ماه حقوق اقشار متوسط جامعه بفروش می رسد.

تویوتا به عنوان یکی از بهترین و با کیفیت ترین و بروزترین خودروسازان جهان خودروی کمری خود را به عنوان خودروی در کلاس Aو B با ویژگیهای خاص و امکانات بخصوص به قیمت ۲۲هزار و ۲۳۵ دلاری در جهان عرضه می کند. این خودرو قدرت ۲٫۵ لیتری و موتورالکتریکی آن ۲۰۰ اسب بخار دارد و قادر است صفر تا ۱۰۰ را در ۷٫۶ ثانیه طی کند . کمری در ایران هم اکنون بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان عرضه می شود.

تویوتای یاریس در کلاس خودروهای کلاس Cبا بروزترین سیستم سوخت رسانی ، ایمنی یورو۵ و به عنوان یکی از کم مصرف ترین خودروهای جهان با قیمت۱۴ هزار ۹۹۵ دلار به مصرف کنندگان دنیا البته غیر از مصرف کنندگان ایرانی عرضه می شود که بر مبنای ارز مبادله ای ۲۴۵۰ تومانی در کشور ما ۳۶ میلیون تومان می شود.

محصول سورنتو کیا موتور به عنوان خودروی در کلاس A , و جزو خودروهای اس یو وی ( شاسی بلند)در بازارهای جهانی با قیمت ۲۳ هزار و ۱۵۰ دلار، یا اسپورتیچ با همان ویژگی ها ۴ سیلندر و ۲۴ سوپاپ با حجم موتور ۲۴۰۰ سی سی و ۱۷۰ اسب بخار ۱۵ هزار و ۴۰۰ دلار، اپتما ۲۱ هزار و ۳۵۰ دلار و ریو ۱۳ هزار و ۶۰۰ دلار در بازار عرضه می‌شوند.

سوزوکی مدل ۲۰۱۳ با قیمت ۱۳ هزار و ۹۹۰ دلار ، گیربکس اتوماتیک مصرف سوخت ۵٫۳ لیتری ، چری مدل J1 دارای ۴ سیلندری ۱۳۰۰ سی سی گیربکس دستی سوخت ۶٫۷ با قیمت ۱۰ هزار و ۹۹۰ دلار و …

مقایسه کنید این قیمتها را با قیمت خودروها در کشور خودمان انهم با این ویژگی و مشخصات و کیفیتی که همه آنرا بخوبی لمس می کنیم.

پراید ، کلاس C ، امکانات (گاز ، ترمز ، کلاج ، …فرمان )، پشت سر گذاشته تمام تست های ایمنی و کیفیت بروز جهان ! در مدلهای مختلف !! قیمت عرضه شده ۱۷ تا ۱۹ میلیون تومان !! معادل درآمد ۲۰ تا ۲۵ ماه حقوق کارمندان !

پژو۲۰۶خودروی سال ۱۹۹۸ فرانسه ، قیمت در ایران ۳۲ تا ۵۲میلیون تومان ،بسته به مدل من درآوردی ایران خودرو.معادل متوسط…ماه درآمد ایرانیان.(جای خالی را خودتان پر کنید).

پژو۴۰۵، خودروی منسوخ شده سال ۱۹۸۸ شرکتpSA (پژو و سیتروئن )فرانسه ، قیمت در ایران ۲۳ میلیون تومان !.

پژو پارس ، خوش تیپ شده ۴۰۵، قیمت ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان ! .

تندر ۹۰ ،خودروی در کلاس C ، با امکانات ویژه ای مثل ( گاز ، ترمز ، کلاج ، مهمتر از همه فرمان ..) ،ظاهری امروزی ! داخل اتاق بسیار شیک و بروز مطابق خواست و نیاز مصرف کننده از بهترین پلاستیک های آب شده داخلی ! قیمت برای مصرف گننده ایرانی ۳۶ تا ۳۷ میلیون تومان .!

رانا ، خودروی ترکیبی . موتور ۲۰۶ ، بدنه ۲۰۶ اس دی تغییر یافته ! و مهمتر از همه با آرم سمند( اسب تیزروی ایران خودرو) ! با تمام امکانات لازم برای رانندگی ! قیمت ۳۲ تا ۳۵ میلیون تومان !

تیبا ، زیبای ایرانی ! ظاهری کاملا بروز شده ! کلاس C ، موتور ریو . بدنه ؟؟! قیمت ۲۲ میلیون تومان !

قیمت فقط گوشه ای از عمق فاجعه است . بحث کیفیت و نحوه تولید و تست ایمنی آن هم بکنار . در مورد کالاهای مصرفی با دوامی مثل خودرو آنچه مهم به نظر می رسد خدمات بعد از فروش است .نکته مهمی که اگر بخواهیم وارد مقوله مقایسه آن شویم باید از خجالت روی سرخ کنیم و قطره قطره آب شویم . فقط می توان گفت به حال این مصرف کننده ایرانی باید تاسف خورد .

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه