چرا طلا در بازار تهران حبابی شد؟ + جدول قیمت‌ها

در حالی که طی سه روز اخیر، بهای اونس جهانی طلا در بازارهای جهانی به شدت پایین آمده و با رکورد‌های پیاپی در سقوط، اکنون به مدار ۱۳۰۰ دلار در هر اونس رسیده است، بازار تهران ‌همچنان در برابر سقوط قیمت‌ها در بهای طلا و سکه مقاومت نشان می‌دهد!

به گزارش «تابناک»، شروع سقوط بهای طلا در بازار جهانی و رسیدن اونس جهانی به مرز ۱۳۷۰ دلار، انتظارات را بر آن داشته بود که به زودی شاهد افت بهای سکه و طلا در بازار تهران باشیم؛ چیزی که البته رخ داد، ولی نه آن گونه که گمان می‌رفت!

بنا بر این گزارش، هم‌اکنون با احتساب بهای ۱۳۷۴ دلار در هر اونس و میانگین نرخ دلار برابر با ۳۵۶۰ تومان در بازار آزاد، بهای سکه تمام در بازار تهران، نزدیک ۱۷۰ هزار تومان حباب دارد و این نشان دهنده آن است که بازار به شدت در برابر سقوط بهای طلا مقاومت می‌کند.

چرا سکه در بازار حبابی شد؟

پیش از این و با آغاز سقوط اونس جهانی طلا در بازارهای جهانی، دو تحلیل گوناگون از تأثیر این سقوط بر بازار تهران به دست آمد: نخست این که این سقوط در بازار تهران، به اصلاح نرخ ارز نیز منجر خواهد شد و به دنبال آن، بهای طلا به مرز یک میلیون و دویست هزار تومان خواهد رسید. دوم آن که چنانچه این سقوط قیمت، به اصلاح بهای دلار منجر نشود، بهای سکه و طلا در برابر سقوط مقاومت نشان خواهند داد.

اما اتفاقی که در بازار تهران رخ داد، عملا آن بود که سقوط بهای طلا همراه با سقوط بهای ارز نشد و حتی در ۲۴ ساعت گذشته، آهنگ نوسانی بهای ارز، نشان از تمایل به افزایش داشت. در نتیجه، بهای طلا و سکه به شدت در برابر کاهش مقاومت نشان داده تا جایی که میزان حباب در بازار اکنون به ۱۷۰ هزار تومان می‌رسد.

این در حالی است که فضای بازار تهران نیز حکایت از آن دارد که انتظارات بازار چندان همسو با کاهش بهای طلا نیست؛ هرچند کاهش بهای سکه تمام در روزهای اخیر محسوس بوده، ‌متناسب با آنچه پیش از این انتظار می‌رفت، نبوده و این امر در نتیجه یک عامل اساسی است و آن‌ ریسک نکردن سرمایه‌گذاران به فروش طلا در بازار و انتظار برای ثبات قیمت و روشن شدن وضعیت بازار در روزهای آینده است.

به عبارتی، آنچه اکنون بازار تهران را بیش از همه به مقاومت در برابر سقوط تا حد متناسب وامی‌دارد، روشن نبودن فضای بازار و عدم شفافیت در بهای سکه و طلاست که خود منجر به آن می‌شود، همچنان طلا به عنوان یک سرمایه مطمئن وارد کانال فروش نشود.

از سوی دیگر، شواهد میدانی حاکی از آن است که برخی از فعالان به استراتژی خرید در بهای پایین روی آورده‌اند و در نتیجه، تعادل عرضه و تقاضای طلا همچنان و تا اندازه بسیاری پابرجاست که مانع از آن می‌شود که حجم عرضه بر تقاضای طلا پیشی بگیرد.

از سویی از شب گذشته تا کنون، بهای اونس جهانی طلا نیز در پی چند عامل از جمله ضعف دلار، دوباره روند افزایشی خود را آغاز کرده است و به احتمال بسیار، در روزهای آینده، دوباره با یک جهش سریع به محدوده ۱۴۰۰ دلاری بازخواهد گشت و از آن پس روند افزایش پله‌ای خود را تا نقطه تعادلی پی خواهد گرفت. در نتیجه، باید همچنان شاهد مقاومت در برابر سقوط بهای طلا در بازار تهران باشیم.

‌وضعیت کنونی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه به شرح جدول زیر است:

Seke[www.kamyab.ir]

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه