سرانجام حکم کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا، آب سردی بود بر ساعت‌ها التهاب و شور ایرانی‌ها. هنوز هواداران تیم ملی از شوک شکست عجیب برابر عراق خارج نشده بودند که خبری روی خروجی خبرگزاری‌ها رفت که از شکایت ایران به کنفدراسیون فوتبال آسیا، مبنی بر دوپینگی بودن‌ بازیکن عراق خبر می‌داد؛ خبری که در آغاز شاید چندان مهم نبود، ولی ‌از میانه‌های روز گذشته بود که با تأیید فیفا، مبنی بر دوپینگ علا عبدالزهرا، هواداران ایرانی امیدوار شدند که اتفاق معجزه‌آسایی رخ بدهد و تیم حذف شده ایران دوباره به جا ...

AFC درخواست ایران را رد کرد

 

3-Iran[WwW.NayabFun.CoM]

سرانجام حکم کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا، آب سردی بود بر ساعت‌ها التهاب و شور ایرانی‌ها. هنوز هواداران تیم ملی از شوک شکست عجیب برابر عراق خارج نشده بودند که خبری روی خروجی خبرگزاری‌ها رفت که از شکایت ایران به کنفدراسیون فوتبال آسیا، مبنی بر دوپینگی بودن‌ بازیکن عراق خبر می‌داد؛ خبری که در آغاز شاید چندان مهم نبود، ولی ‌از میانه‌های روز گذشته بود که با تأیید فیفا، مبنی بر دوپینگ علا عبدالزهرا، هواداران ایرانی امیدوار شدند که اتفاق معجزه‌آسایی رخ بدهد و تیم حذف شده ایران دوباره به جام بازگردد.

هرچند در این میان هم بودند، کسانی که از این شیوه بازگشت به جام ابراز خرسندی نمی‌کردند، اما نگاهی به سابقه تاریخی فوتبال کشورمان، نشان می‌داد ‌ما در همین چند سال گذشته از محل همین شکایات‌ ضربه‌های سنگینی خوردیم.

به گزارش «نایاب فان»، حذف تیم امید با مربیگری علی منصوریان برابر همین عراق را که از یاد نبردید؟ بازی که در میدان به نفع ما تمام شد و با شکایت عراق‌، مبنی بر استفاده ایران از «بازیکن غیرمجاز» ۳-۰ به سود عراقی‌ها خاتمه یافت. کمی بعد سپاهان در مرحله حذفی جام باشگاه‌های آسیا با شایستگی از سد السد قطر گذشت، ولی شکایت قطری‌ها، بار دیگر نتیجه بازی را ۳-۰ به سود آن‌ها بازگرداند تا سپاهان حذف و السد حتی قهرمان ��ام شود.

به رغم اینکه ایرانی‌ها‌ ده نفره و در ضربات پنالتی به عراق باختند، امیدوار بودند بتوانند ‌با در دست داشتن مدارک مستند، نتیجه بازی را تغییر دهند؛ اتفاقی که در جریان برگزاری یک تورنمنت متمرکز مانند جام ملت‌ها کمی عجیب و نشدنی به نظر می‌رسید!

شهریور ماه امسال، علا عبدالزهرا، بازیکن تیم ملی عراق، برای پیوستن به تیم تراکتورسازی راهی ایران و نمونه‌های تست دوپینگ او مثبت اعلام شد و او از ایران به عراق رفت تا محرومیت ناشی از دوپینگ گریبانگیرش نشود. با این حال، مسئولان کمیته دوپینگ ایران در‌‌ همان شهریور ماه، مدارک را به فیفا فرستادند و فیفا هم روز گذشته این ماجرا را تأیید کرد. همین مسأله موجب شد‌ تا ایرانی‌ها پیش از بازی با عراق نسبت به حضور این بازیکن در ترکیب تیم ملی عراق شکایت کنند؛ شکایتی که با شکست کشورمان برابر عراق رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفت و کار به جلسه اضطراری کمیته انضباطی کشیده شد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا از ایران خواست ‌تا روشن شدن ماجرا در استرالیا بماند و تیم ملی بازگشتش به تهران را تا دوشنبه تمدید کرد.

اعضای کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا، یکی از سخت‌ترین جلسات خود را پشت سر گذاشتند و بررسی ادعاهای دو طرف، چیزی نزدیک به سه دور به طول انجامید تا اینکه سرانجام کمیته انضباطی AFC حکم به رد شکایت ایران و ‌ماندن عراق در جام ملت‌ها داد.
خلاصه آنکه تیم ملی کشورمان فردا به تهران باز‌می‌گردد و عراقی‌ها هم در همین روز به مصاف کره‌جنوبی می‌روند.

هم‌‌اکنون می‌توانید گزارش لحظه به لحظه تحولات جلسه کمیته انضباطی را در ادامه بخوانید.

به‌روز رسانی یازدهم ساعت ۱۱:‌۱۰

کنفدراسیون فوتبال آسیا شکایت ایران را رد کرد و به این ترتیب، عراق در جام ملت‌ها ماندنی شد و فردا باید به مصاف کره‌جنوبی برود. تیم ملی کشورمان هم که بنا به درخواست AFC و برای مشخص شدن وضعیت پرونده این بازی تا روز دوشنبه در سیدنی ماندنی شده بود، با رد شکایتش فردا به کشور باز‌می‌گردد. ایرانی‌ها ساعات و لحظات پر استرسی را امروز تجربه کردند و سرانجام کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا بعد از چند دور مذاکره طولانی، حکم به پیروزی تیم عراق داد.

به‌روز رسانی دهم ساعت ۱۱:‌۰۵

بنا بر اعلام تلویزیون استرالیا، اعتراض ایران نسبت به تیم عراق رد شد. تلویزیون استرالیا خبر رد شدن اعتراض تیم ملی فوتبال ایران درباره دوپینگ بازیکن عراقی را داد و اعلام کرد: تیم عراق فردا در سیدنی در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا با تیم کره جنوبی بازی می‌کند. بنا بر این اعلام، فدراسیون فوتبال ایران، تمام اسناد و مدارک ‌مبنی بر دوپینگی بودن ملی‌پوش عراق را ‌به AFC تحویل داد؛ اما پس از بررسی این کمیته و جلسه‌ای که امروز داشتند، اعتراض ایران رد شد. گفته می‌شود احتمالا تیم عراق و عبدالزهرا، بازیکن خاطی صرفا جریمه خواهند شد!

به‌روز رسانی نهم ساعت ۱۱:‌۰۰

برخی منابع خبری داخلی هم از رد شکایت ایران خبر داده‌اند؛ اما همچنان هیچ خبر رسمی در این زمینه منتشر نشده است.

به‌روز رسانی هشتم ساعت ۱۰:‌۵۰

وب‌سایت برنامه نود مدعی شده ‌به علت اینکه فدراسیون فوتبال ایران در زمان مشخص شدن خبر دوپینگ عبدالزهرا، فدراسیون فوتبال عراق را از این ماجرا مطلع نکرده، بنابراین شکایت ایران رد شده است. با این حال، هنوز خبر رسمی حکم کمیته انضباطی صادر نشده است.

به‌روز رسانی هفتم ساعت ۱۰:‌۳۰

هنوز خبر موثقی از جلسه کمیته انضباطی به بیرون درز نکرده ‌و بازار شایعات در شبکه‌های اجتماعی داغ داغ است. آنچه مسلم است، گویا ایران برای شکایت خود مدارک مستدل و محکمی داشته که توانسته جلسه کمیته انضباطی را تا اینجا پیش ببرد، وگرنه کمیته انضباطی تا کنون ‌می‌توانست به سادگی حکمش را صادر کند. با این حال، منابع عربی همچنان از رد شدن شکایت ایران خبر می‌دهند.

به‌روز رسانی ششم ساعت ۰۹:‌۵۵

خبرنگاران‌ ایرانی حاضر در استرالیا گزارش می‌کنند که نتیجه جلسه پس از برگزاری دور سوم نشست مشخص خواهد شد. به گفته حاضران در استرالیا، این یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌های حقوقی AFC است و همین ‌موجب شده تا اعلام نتیجه جلسه تا این حد طولانی شود. ارائه مدارک و مستندات دقیق ایران ـ که به تأیید مقامات ذی‌ربط رسیده ـ شانس ایران را بالا برده، ولی هنوز مشخص نیست ‌این مسأله اینقدر قوی هست که نتیجه بازی را تغییر دهد یا خیر. با توجه به مستندات جدید، تصمیم گیری برای مسئولان آسیا سخت شده و این پرونده ‌گره خورده است.

به‌روز رسانی پنجم ساعت ۰۹:‌۳۵

دقایقی پیش، تلویزیون استرالیا به نقل از مقام‌های عراقی مدعی شد، اعتراض ایران رد شده، ولی تا کنون هیچ خبر رسمی در این زمینه مخابره نشده است.

به‌روز رسانی چهارم ساعت ۰۹:‌۳۰

وب‌سایت سیدنی مورنینگ هرالد استرالیا در گزارشی از روند بررسی پرونده بازی ایران و عراق می‌نویسد: عبدالزهرا در گفت‌و‌گو با سایت پیکچر گالری فوتبال عراق گفت، این ادعا واقعیت ندارد و تأکید کرد ‌جدایی او از تیم تراکتورسازی دوستانه انجام شده است. وی گفت: این واقعیت ندارد. این فقط راهی برای برگرداندن شکست ایران است.

وی افزود: هیچ شکایت یا محرومیتی علیه من وجود ندارد و من در تمام دوران فعالیت حرفه‌ای خود چنین اشتباهاتی مرتکب نشده‌ام. الزهرا افزود: باشگاه الشرطه نام مرا در فهرست تیم ملی عراق برای جام ملت‌های آسیا ارسال کرد و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم هیچ مطلبی در این باره اعلام نکرده است؛ ضمن اینکه کارت بازی مرا هم صادر کرده است.

به‌روز رسانی سوم ساعت ۰۹:‌۰۰

دکتر طباطبایی، قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در‌باره زمان تست دوپینگ عبداالزهرا و گزارش آن به فیفا گفت: تست ستاد ملی مبارزه با دوپینگ پس از بازبینی اولیه‌ و رجوع به قوانین بین‌المللی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ «ماده ۱-۳-۱۵ کد WADA»، با توجه به اینکه ورزشکار ملیت ایرانی نداشته و در هنگام مشخص شدن نتیجه آزمایش وی به «تیم الشرطه» عراق پیوسته بود، پرونده نامبرده را در ‌۲۹ شهریور ماه ۹۳ به فدراسیون جهانی فوتبال FIFA جهت ادامه روند دادرسی و تعیین تکلیف نهاد صادره کننده حکم محرومیت ارسال کرد. فیفا نیز تأییدیه اخذ مدارک را در ‌۳۱ شهریور اعلام و چگونگی روند و تداوم دادرسی را به عهده گرفت و از ستاد ملی مبارزه با دوپینگ سلب مسئولیت کرد.

به‌روز رسانی دوم ساعت ۰۸:‌۳۰

صبح امروز علی کفاشیان به «ورزش سه» گفت: جلسه مجددی برگزار شده تا درباره موضوع تصمیم گرفته شود. مسأله این است که از یک طرف مدارک ما کامل است و از طرف دیگر، هرگز در یک تورنمنت با مسأله‌ای مثل این روبه‌رو نبوده‌ایم.

وی ادامه داد: در جلسه اول نتوانسته‌اند تصمیم نهایی را بگیرند و اعلام رأی به بعد موکول شده است. البته در کمیته انضباطی، اعضای عرب زبان هم داریم که این مسأله موضوع را برای ما سخت می‌کند و من فکر می‌کنم اگر این طور نبود، رأی به سود ما اعلام می‌شد.

کفاشیان در پایان ابراز امیدواری کرد، با توجه به حقانیت ایران، رأی به سود طرفی باشد که حق با وی است. او اعلام کرد: شاید مقامات عراقی در ابلاغ حکم محرومیت غفلت کرده باشند.
به گفته کفاشیان با توجه به تأثیر این تصمیم در برنامه‌ریزی بازی‌ها و نشست‌های مطبوعاتی و برنامه تمرینی رأی نباید با تأخیر اعلام شود.

به‌روز رسانی نخست: ۰۸:‌۰۰

تیم ملی کشورمان امروز در میان بدرقه شدید ایرانی‌ها مقیم کانبرا، این شهر را به مقصد سیدنی ترک کرد. گزارش خبرنگاران حاضر در کانبرا روایت می‌کند، ملی‌پوشان کشورمان امید چندانی به تغییر نتیجه بازی نداشتند و تنها به ابراز احساسات تماشاگران پاسخ دادند. بیش از یک صد خانواده ایرانی مقیم کانبرا، امروز در مراسم باشکوه بدرقه تیم ملی حضور داشتند و با شعار «کارلوس آریایی» از کارلوس کی‌روش قدردانی کردند. تیم ملی کشورمان تا فردا در سیدنی خواهد ماند و در صورت عدم تغییر نتیجه، دوشنبه سیدنی را به قصد تهران ترک خواهد کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه